Ryszard Galas Logisoft
Oprogramowanie dla transportu, spedycji i logistyki
Przepisy, opracowania, inne
Co zawiera karta kierowcy?
Sprzęt i oprogramowanie do sczytywania kart kierowców w tacho.shop.pl Karta kierowcy, ten kawałek plastiku, stanowi tajemnicę dla wielu swoich posiadaczy. Tym większą, że na rynku rozprzestrzeniają się błędne opinie, utrzymujące przewoźników w stałym niepokoju - tak łatwym do przekucia na gotówkę.

Jak długo dane są w karcie? Czy wczytanie powoduje ich usunięcie? Co, gdy wczytam nieterminowo? Czy wczytanie karty wystarczy do spełnienia wymagań?

To najczęstsze pytania stawiane przy rozpoczęciu używania pojazdu z tachografem cyfrowym.

Odpowiedzi są uspokajające, jednak nie zapominajmy o podstawowym wymogu: dane z karty kierowcy pobieramy co 28 dni. Pliki są niewielkie, ich rozmiar to ok. 25KB. Jesteśmy zobowiązani do przechowywania ich przez 12 miesięcy (nie wahajmy się przechowywać dłużej). Najlepszym sposobem jest zapisywanie ich na CD jednokrotnego zapisu. Zwróćmy uwagę, czy pliki nie mają błędów technicznych lub zabezpieczeń hasłem (kto go będzie znał za miesiąc, dwa?). Dla sprawdzenia, można zapoznać się z ich zawartością używając bezpłatnego programu FreeReader DDD

Pobranie i archiwizacja danych to nie koniec obowiązków. W pierwszej kolejności musimy sporządzić ewidencję czasu pracy kierowcy. Nie jest nią prosty wydruk listy czynności. Między innymi, ma zawierać sumy czasów różnych czynności w okresach dobowych zaczynających się o różnych porach! Wyręczy nas w tym program Czas pracy kierowców Skan+DDD.

Jeszcze o danych z karty kierowcy.

Czy przy wczytywaniu dane są usuwane z karty i „ustępują miejsca” następnym? Nie. Nie ma takiej potrzeby. W praktyce, w karcie zmieści się ponad rok pracy typowego kierowcy zatrudnionego w transporcie międzynarodowym. Kierowcy, którzy wykonują czynności częściej (np. rozwózka towarów) wypełnią kartę w kilka miesięcy. A co potem? Nic kłopotliwego: nowe czynności zapisywane będą na najstarszych. Czyli ciągle w karcie mamy przegląd ostatniego, dość długiego okresu aktywności kierowcy. 

To uspokajająca informacja dla tych, którzy mają zaległość we wczytywaniu karty. Dane są! Jednak kara za nieterminowość zapewne nieuchronna...O nasPortfolioCzas pracy kierowcyKierowcy autobusówMaxFaktura2Przepisy, opracowania, inne